a company orders boxed lunches from a deli. Assume each boxed lunch is the same price. The proportional relationship between the n

Question

a company orders boxed lunches from a deli. Assume each boxed lunch is the same price. The proportional relationship between the number of boxed lunches ordered, b, and the total cost in dollars and cents, c, can be represented by the equation c = 7.95b. What is the cost in dollars and cents per boxed lunch?

in progress 0
bonexptip 20 mins 2023-01-07T16:51:01+00:00 1 Answer 0 views 0

Answer ( 1 )

    0
    2023-01-07T16:52:07+00:00
    Answer:
    $7.95
    Step-by-step explanation:
    The equation c = 7.95b represents the total cost of the boxed lunches
    c represents the total cost
    b represents the number of boxed lunches
    To find the total cost of multiple items, you generally multiply the cost of a single item by the number of items there are.
    Using this, we can find the cost per item is 7.95 dollars, or 7 dollars and 95 cents.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )