Share
A chili recipe calls for 2 pounds of ground pork and 3.5 pounds of ground beef. The cost of ground beef per pound is $0.20 less than twice t
Question
A chili recipe calls for 2 pounds of ground pork and 3.5 pounds of ground beef. The cost of ground beef per pound is $0.20 less than twice the cost of ground pork. If the total cost of meat for the recipe is $15.05, what is the cost per pound of ground pork?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-20T17:22:35+00:00
2021-07-20T17:22:35+00:00 1 Answers
19 views
0
Answers ( )
Answer:
Step-by-step explanation:
Given
The recipe calls for 2 Pounds of ground pork and 3.5 pounds of ground beef
Suppose x is the cost of ground pork
So, the cost of ground beef is
The total cost of meat is
The total cost can also be written as
So, the cost of ground pork is