A certain brand of nuts costs $6.99 for 15.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the neares

Question

A certain brand of nuts costs $6.99 for 15.4 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
$____per ounce

in progress 0
Bình An 2 months 2021-07-30T18:26:58+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-30T18:28:36+00:00

    Answer:

    0.4538

    Step-by-step explanation:

    6.99 ÷ 15.4

    0
    2021-07-30T18:28:53+00:00

    Answer: 0.4538

    Step-by-step explanation:

    You have to divide 6.99 by 15.14 and you will get your answer.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )