A bakery sells 7 muffins for $3.50. What’s the unit rate? $2/muffin $0.50/muffin $0.70/muffin $3.50/muffin

Question

A bakery sells 7 muffins for $3.50. What’s the unit rate? $2/muffin $0.50/muffin $0.70/muffin $3.50/muffin

in progress 0
Thu Thảo 3 weeks 2023-01-14T19:41:28+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2023-01-14T19:42:47+00:00
    Answer:
    $0.50/muffin
    Step-by-step explanation:
    To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:
    To do this we can divide both sides by 7:
    7÷7 for 3.50÷7
    1 muffin for 0.50
    Therefore our answer is $0.50/muffin

    0
    2023-01-14T19:43:05+00:00
    Answer:
    $0.50 / muffin
    Step-by-step explanation:
    7 muffins for $3.50
    To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.
    so
    1 muffin = 3.5/7 = 0.5
    $0.50 per muffin.
    Hope this helps! If you have any further questions, let me know! 🙂
    profparis
    if I helped you, i would appreciate a brainliest 😀

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )