A 7-kg bag of apple for $10 ________ per kg

Question

A 7-kg bag of apple for $10 ________ per kg

in progress 0
Khải Quang 6 months 2021-07-21T12:17:57+00:00 2 Answers 15 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-21T12:19:39+00:00

    0.7 kg = $1

    7 kg – $10

    ? kg – $1

    7 / 10 = 0.7

    0.7 kg = $1

    Let me know if I did something wrong 🙂

    0
    2021-07-21T12:19:54+00:00

    Answer:

    10/7= $1.43 per kg

    ………..

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )