A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price? $ per kilogram

Question

A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?

$
per kilogram

in progress 0
Tài Đức 6 months 2021-09-03T18:28:47+00:00 2 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-03T18:30:22+00:00

    Answer:

    3.78

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-03T18:30:32+00:00

    Answer:
    3.78
    Explanation:
    18.80 ÷5=3.78

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )