A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?

Question

A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?

in progress 0
Cherry 2 months 2021-07-26T18:05:39+00:00 2 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-26T18:07:12+00:00

    Answer:

    .48

    Step-by-step explanation:

    16 cups in a gallon so 8.64 divided by 16 is .48

    0
    2021-07-26T18:07:34+00:00

    Answer:

    $0.27 a cup

    Step-by-step explanation:

    16 cups in a gallon so 32 cups in 2 gallons, so 8.64 divided by 32 = .27

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )