A 15-ounce package of pistachios cost 5.99. What is the cost per ounce?

Question

A 15-ounce package of pistachios cost 5.99. What is the cost per ounce?

in progress 0
Nguyệt Ánh 5 months 2021-08-22T07:28:35+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-22T07:30:14+00:00

    Answer:

    $0.39

    Step-by-step explanation:

    39¢

    5.99 ÷ 15 = 0.39

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )