9) EASY POINTS WILL GIVE BRAINLIST TO BEST ANSWERS Micaela spend $9 on a if a magazine cost $3, then how much was each erase

Question

9) EASY POINTS WILL GIVE BRAINLIST TO BEST ANSWERS
Micaela spend $9 on a if a magazine cost $3, then how much was each eraser?
EXPLAIN

in progress 0
Neala 2 months 2022-12-21T08:16:28+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( 2 )

    0
    2022-12-21T08:17:34+00:00

    1(5) + 4(X) = 25
    5 + 4X = 25
    subtract 5 from both sides
    4X = 25 – 5
    4X= 20
    divide both sides by 4
    X = 20/4
    x=5
    Each eraser cost 5$

    0
    2022-12-21T08:18:10+00:00

    you bought a magazine for $5 and four erasers. you spent a total of $25.

    Magazine cost: 5$ each
    Eraser cost: X$ each

    Total cost is the number of items (1 magazine) times the cost of each item (5$). We don’t know the cost of each eraser, so we represent that using a variable, X.

    1(5) + 4(X) = 25

    5 + 4X = 25

    subtract 5 from both sides

    4X = 25 – 5

    4X = 20

    divide both sides by 4

    X = 20/4

    X = 5

    Each eraser cost 5$

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )