30. A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to

Question

30. A mom bought her kids 3 cartons of milk
for $1.25 each and 6 doughnuts. The total
cost was $6.90. Write an equation to
determine the cost of a doughnut.

in progress 0
Lệ Thu 4 years 2021-07-19T03:30:46+00:00 2 Answers 114 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-19T03:32:25+00:00

    Answer:

    $3.15

    Step-by-step explanation:

    $1.25×3=$3.75

    $6.90-$3.75=$3.15

    0
    2021-07-19T03:32:30+00:00

    Answer:

    x = (1.25 * 3 – 6.90) divided by 6

    Step-by-step explanation:

    this will get the price of all the milk, then take it out of the total price, then divide it by 6 because there are 6 donuts, this will give you the price of 1 donut

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )