14. Work needed to solve the problem: April can buy a package of 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit

Question

14. Work needed to solve the problem: April can buy a package of 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit price per folder, in each package?​

in progress 0
Phúc Điền 1 month 2021-08-15T04:37:27+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-15T04:39:12+00:00

    Answer:

    1.20 divided by 10 =  .12 cents per folder

    1.12 divided by 8 = .14 cents per folder

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )