1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange? 2. 4 slices of pizza cost $10.50. At this rate, what is the cos

Question

1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

2. 4 slices of pizza cost $10.50. At this rate, what is the cost of 10 slices of pizza?

3. 4 pieces of candy cost $0.99. At this rate, what is the cost of 7 pieces of candy?

in progress 0
Nho 2 weeks 2021-07-22T17:22:25+00:00 1 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T17:24:13+00:00

    Answer:

    1- $ 0.25.

    2- $ 26.25.

    3- $ 1.73.

    Step-by-step explanation:

    1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

    2.99 / 12 = X

    0.249 = X

    Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

    2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

    10.5 / 4 x 10 = X

    2.625 x 10 = X

    26.25 = X

    Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

    3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

    0.99 / 4 x 7 = X

    0.2475 x 7 = X

    1.7325 = X

    Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )