Question

One online music site is advertising 15 song downloads for $6.75. Another site is advertising 12 song downloads for $5.76. Which is the better deal?

Answers

  1. Answer:
    12 songs for 5.76
    Step-by-step explanation:
    Find the unit rate
    6.75/15 = 1.35  It cost $1.35 per song.
    5.76/12 = $0.48 per song.

    Reply

Leave a Comment