One online music site is advertising 15 song downloads for $6.75. Another site is advertising 12 song downloads for $5.76. Which is the better deal?
-
Answer:12 songs for 5.76Step-by-step explanation:Find the unit rate6.75/15 = 1.35 It cost $1.35 per song.5.76/12 = $0.48 per song.