Question

Mrs. Figueroa made a spaghetti dinner for the cheerleaders after practice. She purchased four and three fourths pounds of beef for $3.99 per pound. How much money did she spend on the beef for the spaghetti?

$7.25
$8.87
$9.98
$18.95

Answers

  1. The cost of four and three-fourths pounds of beef is $18.95.
    Given,
    Amount of beef purchased = 4 and 3/4th  pounds.
    Cost of beef per pound = $3.99
    We need to find how much four and three-fourths pounds of beef cost.
    Find the cost of 1 pound of beef.
    1 pound = $3.99
    We can write four and three-fourths as:
    = 4 3/4
    = 19/4
    Find the cost of 19/4 pounds of beef.
    1 pound = $3.99
    Multiplying by 19/4 on both sides.
    19/4  x 1 pound = 19/4 x $3.99
    19/4 pounds =$18.95
    Thus the cost of four and three-fourths pounds of beef is $18.95.
    Learn more about finding the cost of items in fractions here:
    #SPJ1

    Reply

Leave a Comment