MODELING REAL LIFE A softball coach buys equipment for two teams. The coach buys 4 bats, 36 softballs, and 12 uniforms for Team A

MODELING REAL LIFE A softball coach buys equipment for two teams. The coach buys 4 bats, 36 softballs, and 12 uniforms for Team A and 6 bats, 45 softballs, and 15 uniforms for Team B . Each bat costs $80, each softball costs $4, and each uniform costs $20. Use matrix multiplication to find the total cost of the equipment for each team.

1 thought on “MODELING REAL LIFE A softball coach buys equipment for two teams. The coach buys 4 bats, 36 softballs, and 12 uniforms for Team A”

  1. Using proportions, it is found that the total costs of equipment for each team are given as follows:
    • Team A: $704.
    • Team B: $960.

    What is a proportion?

    A proportion is a fraction of a total amount, and the measures are related using a rule of three. Due to this, relations between variables, either direct or inverse proportional, can be built to find the desired measures in the problem.
    The costs are given as follows:
    • Bat: $80.
    • Softball: $4.
    • Uniform: $20.
    Considering the amounts of bats, softballs and uniforms purchased by Team A, their total cost is given by:
    4 x 80 + 36 x 4 + 12 x 20 = $704.
    Considering the amounts of bats, softballs and uniforms purchased by Team B, their total cost is given by:
    6 x 80 + 45 x 4 + 15 x 20 = $960.
    More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
    #SPJ1

    Reply

Leave a Comment