Question

Mary went to the store and bought 8 pounds of mozzarella cheese. How much did she spend?
Answer:
gouda
blue cheese
mozzarella
smoked cheddar
$6/16
$3/lb
$3/lb
$5/lb

Answers

  1. Answer:
    She spent $3
    Step-by-step explanation:
    It says on the chart that mozzarella cheese is $6 for 16 pounds, though Mary bought 8 pounds.
    8 times 2 is 16, and that means 6/2 is $3.
    Therefore,
    Mary spent $3 on cheese

    Reply

Leave a Comment