Martha spent $12.35 at the local farmer’s market. She bought 3 bundles of collards and paid $4.30 for some fruit. How much did each bundle of collards cost?
Martha spent $12.35 at the local farmer’s market. She bought 3 bundles of collards and paid $4.30 for some fruit. How much did each bundle of collards cost?
Answer:
12.35-4.30=8.05
8.05÷3= 2.68333333333333….
≈2.68