Latesha buys some tennis balls at $1 each and rackets at $12 each for her PE class. She buys twice as many balls as rackets. She spends $92 in total, which includes $8 tax. Which equation would you use to find the number of rackets she buys
Latesha buys some tennis balls at $1 each and rackets at $12 each for her PE class. She buys twice as many balls as rackets. She spends $92 in total, which includes $8 tax. Which equation would you use to find the number of rackets she buys
If R=6 and B=2R,