Question

Josh went to the store and bought chicken that was on sale, he could buy 8 pounds for $15.92 or 5 pounds for $9.95.

Answers

  1. Answer: They are both 1.99 a pound.
    Step-by-step explanation:
    So we need to find the price per pound to compare the two choices. You take the price then divide it by the number of pounds. 15.92/8=1.99. So $1.99 a pound and then the same for 9.95/5 which is also equal to 1.99. Both come out to be 1.99 per pound so there is no better buy. Cost would be same.

    Reply

Leave a Comment