Question

John had $26 to spend on eight paintbrushes for his art class. After buying them, John had $10 left. How much did each of the paintbrushes cost?

PLSS HELP ME

Answers

  1. Answer:
    Each paint brush cost 2 dollars
    Step-by-step explanation:
    all u do is subtract 10 from 26 witch leaves 16 so 16 divided by 8 is 2 and to check work divide 16 by 2 and u get 8

    Reply

Leave a Comment