Question

If it costs susan $25 to rent a truck for 1 hour and $100 to rent a truck for 4 hours, how much will it cost for her to rent a truck for her entire 8-hour work day? a. $150 b. $200 c. $225 d. $250

Answers

  1. The cost for Susan to rent a truck for her entire 8-hour work day is $200. Therefore, option B is the correct answer.
    Given that, if it costs Susan $25 to rent a truck for 1 hour and $100 to rent a truck for 4 hours.

    What is the unitary method?

    The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
    Cost of rent of truck for 8 hours = 1 hour rent × Number of hours
    = 25 × 8
    = $200
    The cost for Susan to rent a truck for her entire 8-hour work day is $200. Therefore, option B is the correct answer.
    To learn more about the unitary method visit:
    brainly.com/question/22056199.
    #SPJ1

    Reply
  2. Answer:  $200  (choice B)
    Explanation:
    Notice that 100/4 = 25 which matches with the fact the cost is $25 per hour.
    Therefore, 8 hours will yield a total cost of 8*25 = 200 dollars

    Reply

Leave a Comment