Question

I need to turn it in by 5pm Please Help!!!!!

At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is $9.25. What is the cost of one box of popcorn?

Answers

  1. Answer:
    Each box of popcorn is $2.50
    Step-by-step explanation:
    First, you subtract 1.75 from 9.25 = 7.50
    Then, you divide 7.50 by 3 = 2.50

    Reply
  2. Answer:
    2.5
    Step-by-step explanation:
    Basically, you take your total of $9.25 and subtract $1.75. That gives you $7.5 so then you divide by 3 which gives you your answer: $2.5

    Reply

Leave a Comment