Question

HELP! PLEASE!
• At store A, 3 pounds of apples cost $12.

• At store B, the cost is given by y = 2x where y is the cost in dollars and x is the number of pounds of apples.

• The cost of apples at store C is shown in the graph.

(don’t worry about the graph I know how to do this one)

Answer the questions to find out which store’s apples are the least expensive.

2. What is the unit price of apples at store B? How did you use the equation to find the unit price? (2 points)




Leave a Comment