Question

HELP ASAP!!! IT’S NOT B!
Which of the following costs the same as purchasing 6 bottles of juice for $12?
A: 8 bottles of juice for $16
B: 7 bottles of juice for $12
C: 4 bottles of juice for $10
D: 5 bottles of juice for $15

Answers

  1. Answer:
    A
    Step-by-step explanation:
    We know that we can purchase 6 bottles of juice for $12, so 1 bottle costs $2. In other words, the ratio of bottles of juice to dollars is 1:2
    Of the answers, only A matches this ratio.

    Reply

Leave a Comment