Question

During the fall, the deli counter in a grocery store offers a rice blend made of wild rice costing
$6.45 per pound and long grain brown rice costing $3.95 per pound. Overall, the blend costs
$4.95 per pound. If an employee has already measured out 59 pounds of wild rice, how many
pounds of long grain brown rice should she add to make the blend?
Write your answer as a whole number or as a decimal rounded to the nearest tenth.




Leave a Comment