DUE AT 8PM!!! HELP ASAP!!!
Determine whether option A or option B is the better deal.
Option A: 2 lbs of ground beef for $9.99
Option B: 3 lbs of ground beef for $14.49
(More Questions Are Posted Answer Those To Increase Chances of Getting Brainliest)
Find unit rates to determine:
Option A: 9.99$/2lb = $4.995/lb
Option B: $14.49/3lb= $4.83/lb
Option B has the better deal; you get a pound of beef for 12¢ cheaper.
Hope it helps!