Question

Douglas went to Charlies General Store to get gas. He paid $52.20 for 20 gallons of gas. How much would he have paid if he got 25 gallons instead

Answers

  1. answer: $65.25

    explanation:
    $52.20 divided by 20 equals $2.61 per gallon if you multiply that by 25 gallons you will end up with $65.25

    Reply
  2. Answer:
    65.25
    Step-by-step explanation:
    52.20 is the total for 20 gallons of gas
    we divide 52.20 by 20 to find out the price per gallon.
    52.20/20= 2.61 per gallon
    for 25 gallons –> 2.61 x 25 = 65.25

    Reply

Leave a Comment