Douglas went to Charlies General Store to get gas. He paid $52.20 for 20 gallons of gas. How much would he have paid if he got 25 gallons instead
Douglas went to Charlies General Store to get gas. He paid $52.20 for 20 gallons of gas. How much would he have paid if he got 25 gallons instead
answer: $65.25
explanation:
$52.20 divided by 20 equals $2.61 per gallon if you multiply that by 25 gallons you will end up with $65.25