Question

coach jenson bought 15 shirts for $180 for the basketball team. the unit rate for the shorts was 1.50 less than the unit rate for shirts. choach jenson bought the same number of shorts as shirts to complete each uniform. What was the total cost of the uniforms for the team? explain your answer

Answers

  1. Answer:
    $337.50
    Step-by-step explanation:
    To find the total cost of the uniforms, you will need to find the unit price of the shirts and the unit price of the shorts and then multiply each by the number of shirts and shorts, respectively.
    The unit price of the shirts is the total cost divided by the number of shirts, or $180 / 15 shirts = 12/shirt.
    The unit price of the shorts is
    $12/shirt – $1.50/shirt = 10.5/shirt.
    Since the coach bought the same number of shirts and shorts, the total number of shirts and shorts is 15 shirts + 15 shorts = 30 shirts and shorts.
    The total cost of the shirts is $12/shirt * 15 shirts = $12*15 = 180.
    The total cost of the shorts is $10.5/shirt * 15 shirts = 157.5
    The total cost of the uniforms is the sum of the cost of the shirts and the cost of the shorts, or $180 + 157.5= 337.5.
    Therefore, the total cost of the uniforms for the team is $337.5.

    Reply

Leave a Comment