Question

Challenge You buy 3.17 pounds of apples, 1.35 pounds of pears, and 1.78 pounds of oranges. What is your total bill?
Grocery Store Prices
Item
Cost
Apples
$1.19 per
pound
$1.29 per
pound
$1.09 per
Pears
Oranges
Your total bill is $
(Round to the nearest cent as needed.)

Answers

  1. Answer: $7.4
    Step-by-step explanation:
    What I did was multiply the price per lb. of apples by pounds per apples same for pears and for oranges I rounded each amount and got:
    3.8 for apples
    1.7 for pears
    1.9 for oranges
    you’d then add them all together and get a total of 7.4 dollars as your total bill.

    Reply

Leave a Comment