Camila wants to buy raspberries and pears to make a fruit tart. Raspberries cost $4 per pound and pears cost $3.25 per pound. How much does she spend if she buys 2.5 pounds of raspberries and 2 pounds of pears? How much does she spend if she buys x pounds of raspberries and y pounds of pears?
Algebra