Question

Calculate the unit price. Round to the nearest cent, if necessary.

0.75 lb of salami for $2.65

$4.64 per lb of salami
$2.65 per lb of salami
$3.53 per lb of salami
$1.99 lb of salami
per

Answers

  1. Answer:

    $3.53 per lb of salami

    Step-by-step explanation:

    0.75 lb of salami for $2.65

    The price per of salami will be :

    0.75 lb = $2.65

    1 lb = x

    Using cross multiplication :

    0.75 * x = $2.65 * 1

    0.75x = $2.65

    Divide both sides by 0.75

    0.75x / 0.75 = $2.65 / 0.75

    x = $3.533

    This means that :

    The price per unit of salami is $3.53

Leave a Comment