Autumn buys eggs and apples at the store.
~ She pays a total of $34.14.
~ She pays a total of $5.76 for the eggs.
~ She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.
WRITE and SOLVE an equation that can be used to determine x, and how much each bag of apples costs.
What is the solution to the equation?
6x + 5.76 = 34.14
34.14 – 5.76 = 28.38
28.38/6 = 4.73. X = 4.73
CHECK. 6 (4.73) = 28.38 + 5.76 = 34.14