At one store, you can purchase 7 apples for $5.46. At another store, you can get 5 apples for $3.95. Which is the better deal?
-
Answer:5 apples for 3.95 is the better dealStep-by-step explanation:If you divide 7 by 5.46 you should get roughly 1.28, so $1.28 per appleand if you divide 5 by 3.95 you should get roughly 1.26, meaning $1.26 per apple. You can verify this by multiplying 1.26 by 5 and 1.28 by 7
-
Answer:It is 1 cent cheaper to pay 5.46 for 7 apples.Step-by-step explanation:Find the unit rate:5.46 /7 = 0.78This is the cost for 1 apple3.95/5 = 0.79This is the cost for 1 apple