Anais goes to the store to get granola bars 1 pack of 100 granola bars is $8.67.
Another pack of granola bars is 50 granola bars for $5.48. Which is the better buy?
-
The better option is to buy the Granola bar.What is a unit value?When the expenditures or value of production of an item is divided by the quantity, the result is known as a unit value. The unit value of a set of homogeneous products is the total value of the purchases/sales divided by the sum of the quantities.To determine which is the better buy, you need to compare the price per granola bar for each option. To do this, you can divide the price of each pack by the number of granola bars it contains.For the first pack of 100 granola bars, the price per granola bar is $8.67 / 100 granola bars = $0.09 per granola bar.For the second pack of 50 granola bars, the price per granola bar is $5.48 / 50 granola bars = $0.11 per granola bar.Since the price per granola bar is lower for the first pack, it is the better buy. You would save money by purchasing the first pack of 100 granola bars instead of the second pack of 50 granola bars.Hence, the better option is to buy the Granola bar.To learn more about unit values, visit:https://brainly.com/question/9834948#SPJ1