Question

A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 755.16 dollars on passes for 40 students and 2 teachers. The school also spends 387.20 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student?

Answers

  1. The money was spent on a pass and lunch for each student will be $27.66.

    How to illustrate the expression?

    The school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 755.16 dollars on passes for 40 students and 2 teachers. The pass for each person will be:
    = $755.16 / 42
    = $$17.98
    The school also spends 387.20 dollars on lunch for just the students. The amount for Howavh students will be:
    = $387.20 / 40
    = $9.68
    The money was spent on a pass and lunch for each student will be:
    = $9.68 + $17.98
    = $27.66
    Learn more about expressions on:
    brainly.com/question/723406
    #SPJ1

    Reply

Leave a Comment