a grocer sells oranges for 0.75 each and grapefruits for each. you purchased a mix of oranges and grapefruits and paid . how many

a grocer sells oranges for 0.75 each and grapefruits for each. you purchased a mix of oranges and grapefruits and paid . how many of each type of fruit did you buy?

1 thought on “a grocer sells oranges for 0.75 each and grapefruits for each. you purchased a mix of oranges and grapefruits and paid . how many”

  1. Answer: Insufficient Data
    Step-by-step explanation:
    Let us set the variables for the quantities as follows:
    Let number of oranges = o
    Let number of grapefruits = g
    Cost of unit orange = 0.75
    Cost of unit grapefruit = a
    Total number of fruits (oranges + grapefruit) = f
    Total amount paid = t
    Now, we use these variables to find the required solution.
    Since the total number of fruits sold is the sum of oranges and grapefruits, therefore
    o + g = f       ………………….. (1)
    The total amount paid is the sum of total cost of oranges as well as grapefruits, therefore
    0.75o + ag = t   ……………….. (2)
    Now to find the solution of the given problem, one needs to specify the values of a, f, t
    Once you have those equations, you solve the system of equations (1) and (2) using Substitution and Elimination Methods to solve for the variables o and g.
    #SPJ4

    Reply

Leave a Comment