Question

A fast food restaurant had 4 boxes of chicken nuggets for $25.44. A competing restaurant had 6 boxes of chicken fingers for $39.00. Which food has a higher unit price?

Answers

  1. Answer:
    The chicken fingers have a higher unit price.
    Step-by-step explanation:
    25.44 divided by 4 is 6.36 and 39.00 divided by 6 is 6.50,  and 6.50 is greater than 6.36, meaning that each box of chicken nuggets would cost 6.36, and each box of chicken fingers would cost 6.50, so the chicken fingers have a higher unit price.

    Reply

Leave a Comment