A builder is buying boxes of nails. She has $187 to spend and each box of nails costs $4. How many boxes of nails can the builder buy?
-
If the builder has $187 and if each box of nails cost $4 then she can buy 46 complete boxes.Given: Money the builder has = $187Cost of each box of nails = $4If an item costs x amount and a person has y amount, then how to calculate how many items can be bought?Cost of item = xAmount the person has = ySo it costs x amount for 1 item.Then it costs 1 unit amount for 1 / x item.Y unit amount will cost, multiplying the above line with y.Therefore it costs y amount for y / x item.Hence with y amount the person can buy y / x number of items when each unit item cost x amount. [ We are following simple unitary method approach ]What is unitary method?Unitary method is a process in which we find the value of an unit amount from a given information and then we multiply the value of the unit amount to the required number for the solution.Now let’s solve the problem:Given that, Builder has $187Cost of each box of nails is $4So, 1 box costs $4.Then with $1 will buy 1 / 4 box.so $187 will buy , multiplying the above line with 187$187 will buy 187 / 4 boxes.$187 will buy 46.75 boxes.Now, no information is given that if a part of a box is sold or not. So we will not consider the fractional part and approach the question with the believe that, only a whole single unit is sold.Therefore $187 will buy 46 boxes.Hence if the builder has $187 and if each box of nails cost $4 then she can buy 46 complete boxes.Know more about “division problems” here: https://brainly.com/question/11475557#SPJ9