Question

A box of cereal can be purchased in the large size, which is 15 ounces for $3.34, or the family size, which is 24 ounces for $5.14. which size box of cereal has the lowest price per ounce, and what is the amount?

Answers

  1. The family size has the lowest price compared to the family price per ounce which the amount is $0.21 / ounce.
    To compare the box of cereal price we need to know the price per ounce first. It can be written as
    Price per ounce = price /  total ounces
    From the text above, we know that :
    large size price = $3.34
    large size ounces = 15
    family size price = $5.14
    family size ounces = 24
    By substituting the parameter we can get the price per ounce of large size and family size
    Large size
    Price per ounce = price /  total ounces
    Price per ounce = 3.34 / 15
    Price per ounce = $0.22 / ounce
    Family size
    Price per ounce = price /  total ounces
    Price per ounce = 5.14 / 24
    Price per ounce = $0.21 / ounce
    Hence, the family size has the lowest price compared to the family price per ounce which the amount is $0.21 / ounce.
    For more on comparing at: https://brainly.com/question/3948796
    #SPJ4

    Reply

Leave a Comment