Question

A box of cereal can be purchased in the large size, which is 15 ounces for $3.34, or the family size, which is 24 ounces for $5.14. Which size box of cereal has the lowest price per ounce, and what is the amount?

Family size at $0.22 per ounce
Family size at $0.21 per ounce
Large size at $0.22 per ounce
Large size at $0.21 per ounce

Answers

  1. Family size at $0.21 per ounce is cheaper.

    What is unitary method ?

    Unitary method is finding out something’s value per unit then calculating for the given value.
    According to the given question
    A box of cereal can be purchased in the large size which is 15 ounces for $3.34 or the family size which is 24 ounces for $5.14 and we have to find out which one of these has lowest price per ounce.
    15 ounces of large size cereal box is 3.34 dollars
    ∴ 1 ounces of large size cereal box is
    = (3.34/15) dollars
    = 0.22 dollars per ounce.
    24 ounces of family size cereal box costs 5.14 dollars
    ∴ 1 ounce of  family size cereal box costs
    = (5.14/24) dollars.
    = 0.21 dollars.
    So the family box of cereal is cheaper.
    Learn more about unitary method here :
    #SPJ2

    Reply

Leave a Comment