A bakery sells 7 muffins for $3.50. What’s the unit rate? $2/muffin $0.50/muffin $0.70/muffin $3.50/muffin
-
Answer:$0.50/muffinStep-by-step explanation:To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:To do this we can divide both sides by 7:7÷7 for 3.50÷71 muffin for 0.50Therefore our answer is $0.50/muffin
-
Answer:$0.50 / muffinStep-by-step explanation:7 muffins for $3.50To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.so1 muffin = 3.5/7 = 0.5$0.50 per muffin.Hope this helps! If you have any further questions, let me know! 🙂– profparisif I helped you, i would appreciate a brainliest 😀