Question

A bakery sells 7 muffins for $3.50. What’s the unit rate? $2/muffin $0.50/muffin $0.70/muffin $3.50/muffin

Answers

  1. Answer:
    $0.50/muffin
    Step-by-step explanation:
    To find the unit rate we have to find out how much 1 muffin costs:
    To do this we can divide both sides by 7:
    7÷7 for 3.50÷7
    1 muffin for 0.50
    Therefore our answer is $0.50/muffin

    Reply
  2. Answer:
    $0.50 / muffin
    Step-by-step explanation:
    7 muffins for $3.50
    To find the unit rate, we need to find what 1 muffin costs.
    so
    1 muffin = 3.5/7 = 0.5
    $0.50 per muffin.
    Hope this helps! If you have any further questions, let me know! 🙂
    profparis
    if I helped you, i would appreciate a brainliest 😀

    Reply

Leave a Comment