Question

54) Ashley and Nicole each improved their yards by planting daylilies and ornamental grass. They
bought their supplies from the same store. Ashley spent $43 on 2 daylilies and 3 bunches of
ornamental grass. Nicole spent $87 on 6 daylilies and 3 bunches of ornamental grass. Find the
cost of one daylily and the cost of one bunch of ornamental grass.
dalilar.

Answers

  1. Answer:

    Daylilies- $11, Ornamental grass- $7

    Step-by-step explanation:

    For this one, you want to convert this into simultaneous equations.

    If we let d be cost of one daylily and o be cost of one bunch of ornamental grass, we can write the equations as 2d+3o=43 and 6d+3o=87.

    From there, we can see they share a like term (3o), so we subtract one equation from the other (since they both are preceded by a +). This gives 4d=44.

    Dividing both sides by 4 isolates d, leaving d=$11.

    We can substitute this value into either equation to work out o (I’m using the first one as it is easier). This makes it 2×11+3o=43, or 22+3o=43.

    From there, we subtract 22 from both sides, giving 3o=21, and dividing by 3 gives a final result of o=$7.

    **This content involves writing and solving simultaneous equations, which you may wish to revise. I’m always happy to help!

    All working out:

    d- cost of one daylily o- cost of one bunch of ornamental grass

    2d+3o=43 6d+3o=87

    6d+3o=87

     –     –     –

    2d+3o=43

    =     =    =

    4d      =44

    ÷4        ÷4

    d        =11

    2d+3o=43

    2×11+3o=43

    22+3o=43

    3o=21

    o=7

Leave a Comment