3. Laura bought 3.1 yards of pink fabric, 6 yards of blue fabric, and 2.8 yards
of yellow fabric. If she paid $1.35 per yard, how much money did Laura
spend?
3. Laura bought 3.1 yards of pink fabric, 6 yards of blue fabric, and 2.8 yards
of yellow fabric. If she paid $1.35 per yard, how much money did Laura
spend?
Answer: laura spent $16.065 on fabric
Step-by-step explanation:
Since each individual fabric does not have price, that means that each yard cost $1.35.
We can just add all of the fabric.
3.1 + 6 + 2.8 = 11.9 yard of fabric.
Next we just multiply the cost by the amount of fabric.
11.9 * 1.35 = 16.065
So laura spent $16.065 on fabric.