20 POINTS Emma bought snacks for her team’s practice. She bought a bag of hips for $2.27 and a 24-pack of juice bottles. The

20 POINTS
Emma bought snacks for her team’s practice. She bought a bag of hips for $2.27 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $51.23. Write and solve an equation which can be used to determine j, how much each bottle of juice cost.

2 thoughts on “20 POINTS Emma bought snacks for her team’s practice. She bought a bag of hips for $2.27 and a 24-pack of juice bottles. The”

  1. Answer:
    The equation would be: 2.27 + j = 51.23 and j = 2.04
    Step-by-step explanation:
    1. You will do 51.23 – 2.27, which equals 48.96
    2. Then, you will divide 48.96 by 24, this equals 2.04  
    Hope this helps!

    Reply
  2. An equation is formed of two equal expressions. The cost of each bottle of juice is $2.04.

    What is an equation?

    An equation is formed when two equal expressions are equated together with the help of an equal sign ‘=’.
    Given that Emma bought a bag of hips for $2.27 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $51.23. Therefore, the equation for the total cost can be written as,
    Total cost = Cost of a bag of hips + (Number of Juice bottles × Cost of Juice bottles)
    $51.23 = $2.27 + (24 × j)
    51.23 – 2.27 = 24j
    24j = 48.96
    j = 48.96 / 24
    j = 2.04
    Hence, the cost of each bottle of juice is $2.04.
    Learn more about Equation here:
    #SPJ2

    Reply

Leave a Comment